Čo to vlastne je korálkovanie ? Je to znovuobjavená technika vyskytujúca sa v dejinách už veľmi dávno. Našívanie farebných guľôčok, či iných tvarov bolo súčasťou aj tvorby slovenských krojov. Mnohé diadémy, alebo historické oblečenia sú tiež vyzdobené touto technikou.
Niekedy to boli vzácne drahé kamene, alebo polodrahokamy, ktoré zdobili odevy majetných vrstiev.

korálky

Táto technika vychádza z jednoduchej detskej túžby navliekať si koráliky. Pamätáte si iste na to aj vy. Aj vy ste kupovali deťom rôzne guľôčky, kocky, či iné útvary s dierkou uprostred. Dieťatko vie celé hodiny navliekať tieto útvary na šnúrku. Robí síce iba „hada“, ale to je začiatok každej techniky.

Čo k tomu budete potrebovať?

  • Koráliky rôznych farieb, tvarov, veľkostí a z rôznych materiálov
  • Tenký drôtik, alebo nitku
  • Nápad, inšpiráciu, fantáziu

Teraz v čase predvianočnom to môžu byť napríklad rôzne hviezdičky, zvončeky, prípadne gule.

Začnite plošným obrazcom, až keď zvládnete túto techniku, prejdite k priestorovým obrazcom.
Najjednoduchšia je hádam hviezda.. Na dlhý drôtik si navlečte rôzne koráliky, najlepšie po určitých skupinách. Nakúpili ste 5 druhov tak ich postupne navliekajte- prvý, druhý, tretí, štvrtý a piaty, tento cyklus opakujte toľko krát, koľko cípov hviezd potrebujete. Pamätajte ale, že na jeden cíp potrebujete dve opakovania. Teda na päť- cípu hviezdu budete mať desať krát navlečené vaše koráliky za sebou. Na šesť – cípu budete mať dvanásťkrát..
Potom všetko na konci spojte najprv do kruhu a potom tvarujte cípy z drôtika.

barevné korálky

Ak toto zvládnete- potom môžete prejsť na zložitejšie kreácie. Prípadne na tvorbu náušníc, príveskov. Robte to s deťmi a budete mať ručne robený vianočný darček pre každú ženu v rodine.
Jednak ušetríte na darčekoch, jednak strávite s deťmi nezabudnuteľné chvíle a zistíte, aké sú kreatívne.