Cestovanie a dovolenka je pre niekoho pravidelné hobby a dobrodružstvo, pre iného je to len cesta za oddychom. Nie každý človek cestoval s rodičmi ako dieťa, preto sa nemusíte hanbiť za to, že neviete, čo si vziať na takú zahraničnú dovolenku. Možno ste už cestovali, ale len sa chcete uistiť, či ste si na vašu cestu vzali všetko čo potrebujete. Ak už je to jedno alebo druhé, prinášame vám kompletný zoznam všetkých vecí, ktoré by ste si mali vziať na svoju dovolenku. Ak už idete s deťmi, priateľmi alebo sami, je to pomerne jedno, tento zoznam je tak povediac všeobecný. Možno sa vám budú niektoré veci zdať zbytočné, iné zase celkom nedôležité. Každopádne tento zoznam je hlavne pre vaše pripomenutie všetkého toho, čo naozaj potrebujete.

letiště

Tu sú tie najdôležitejšie, bez ktorých sa v cudzine neobídete:
Občiansky preukaz alebo pas.Záleží na tom, či cestujete v rámci Európskej únie alebo mimo nej. V únií vám stačí len občiansky. Mimo nej potrebujete pas. Poriadne si skontrolujte  ich platnosť. Pas musíte mať minimálne ešte pol roka platný. Deti do troch rokov môžu byť zapísané v pase matky, no deti staršie musia mať svoj pas. Pri návšteve Veľkej Británie si radšej zaobstarajte pas, situácia je taká všelijaká a je lepšie mať takúto istotu.

batoh

Peniaze alebo kreditná/debetná karta.Myslím, že k tomuto bodu netreba viac písať.
Cestovná zmluva, cestovný lístok, letenky, vodičský preukaz. Bez týchto vecí by ste ďaleko nedošli.
Poistenie na cestu, kartička poistenca.Ak by došlo k nejakému ublíženiu n zdraví, je to nevyhnutné, pre prípadné platenie si zdravotných úkonov.
Mobilný telefón s nabíjačkou, kľúče, okuliare šošovky.Bez mobilu sa nezaobíde v dnešnej dobe asi nikto.
Z oblečenia:
Nohavice, tričká, ak je zima tak kabát alebo bunda, krátke nohavice, plavky, mikina, ponožky, pyžamo, spodné prádlo, sukňu, šaty, topánky – sandále, tenisky, papuče, tielka, klobúk alebo šiltovka, okuliare s ochranou UV