Paradoxne, rastú síce na stromoch, ale zaraďujú sa medzi zeleninu a nazývajú sa aj zeleninové banány. Spravidla sú väčšie ako nám známe odrody banánov a majú výrazne zelenú farbu, ktorá pôsobí nedozretým dojmom.
Pre vysoký obsah škrobu sú vhodné na tepelnú úpravu ako napríklad pečenie, fritovanie, vyprážanie.zelený banán plantain.jpg

Exotické chuťovky – špeciality

Vyskytujú v Karibiku, Afrike a v Ázii, kde sú mimoriadne populárne a nahrádzajú naše zemiaky. Pre svoju vysokú nutričnú hodnotu sa požívajú aj na prípravu múky a kaše s názvom „fufu“. V gastronómii sú známe aj „tostones“ – veľmi tenké plátky plantainu, ktoré sa vysmážajú v palmovom oleji. Veľmi dobre chutia aj obaľované vo vajíčku a vysmážané v oleji.
„Kelewele“– je vychytená pikantná špecialita najmä v Afrike – jedná sa o vysmažené kocky plantainu, ktoré sa na záver obaľujú v pikantnom korení. Skúsení cestovatelia a gurmáni ich považujú za zážitok.
Delikatesou je ich  sladké prevedenie, obaľované napríklad v škoricovom cukre alebo vanilke a následne vypražené. Úplne na záver sa odporúča pokvapkanie rozpusteným maslom.
Listy plantainu sú využívané aj na dekoráciu vo forme tanierov v typických reštauráciach.
Na priamu konzumáciu sú vhodné iba vtedy, ak sú na reze nažltlé s drobnými čiernymi bodkami.
Ich úroda je celoročná, aj preto je import do ostatných krajín celoročný a nesúvisí s ročným obdobím.banány na varenie.jpg

Sú prínosom pre ľudské zdravie

Obsahujú veľké množstvo vitamínov B6, C, K, takisto betakarotén a kyselinu listovú, ktorá je dôležitá z hľadiska správnej krvotvorby, zrážanlivosti krvi a tvorby červených krviniek. Pre ich vysoký obsah minerálov, predovšetkým horčíka sú oceňované najmä v tropických krajinách. Posilňujú imunitu, napomáhajú správnej regulácii krvného tlaku a dodávajú telu potrebnú energiu.
Pri detailnejšom rozhliadnutí sa v supermarketoch ich určite nájdete. Stačí ich vyskúšať a závan exotiky máte na tanieri aj Vy.