V domácnosti neradi vidíme hmyz. Najviac nás vedia potrápiť pavúci, mravce a šváby. Mravce patria k hmyzu, ktorého sa veľmi ťažko dá zbaviť. Niekedy si už myslíme, že sme konečne bitku nad nimi vyhrali a oni sa zase objavia niekde inde. Boj s nimi je zdĺhavý, ale s trpezlivosťou sa dá vyhrať.

mraveniště

Ideálne by bolo zistiť, kde majú mravce svoje hniezdo a to zlikvidovať. Vedia sa však veľmi dobre schovať a preto nie je ľahké mravenisko nájsť. Môžete však s nimi bojovať aj inými spôsobmi ako likvidáciou hniezda. Na trhu sa dá kúpiť veľa chemických prípravkov, ktoré nie sú drahé a majú vysokú účinnosť. Ich výber je naozaj široký. Najbežnejšie sú spreje, ale dajú sa zakúpiť aj rôzne kriedy, gély, prášky a domčeky, ktoré mravce nalákajú a oni v nich zahynú. Najmenej agresívnym prípravkom je silica z mäty, ktorou môžete postriekať miesta výskytu mravcov. V prípade, že máte doma alergika alebo osobu citlivú na takéto silné prípravky, môžete si pomôcť aj domácimi receptami.

kapalina

Skúste umiestniť v dráhe mravcov papiere, na ktoré dáte med a droždie. Sladký med mravcov naláka, zjedia ho aj s droždím, ktoré ich v mravenisku zabije. Mravce nemajú radi niektoré bylinky a vône. Môžete si pripraviť malé vrecúška, ktoré zavesíte po miestnosti. Do vrecúška dajte zmes majoránky, citrónu a mäty. Z daných ingrediencií môžete spraviť aj zmes, ktorú nalejete na postihnuté miesta. Niekedy stačí aj samotná majoránky, ktorú mravce najviac neznášajú a vyhýbajú sa jej. Umiestnite ju všade, kde ste mali výskyt týchto malých nezbedníkov. Ďalší z domácich receptov proti mravcom je bravčová masť. Stačí ju zmiešať s chlórovým vápnom a natrieť ňou všetky rohy a škáry. Mravce nemajú radi aj surovinu, ktorá sa bežne nachádza v každej domácnosti. Je ňou sóda bikarbóna. Zmiešajte ju s mletým korením alebo čili paprikou. Môžete si dokonca vyrobiť domáce spreje na mravce. Stačí vám k tomu citrónová šťava zmiešaná s vodou. Alebo aj čistá voda so soľou. Sami vidíte, že spôsobov je veľa a vy musíte vyskúšať, ktorý z uvedeným prostriedkov na mravce zapôsobí.