Ste odhodlaný, že to chcete naozaj vyskúšať?
Ste si vedomý, že musíte trénovať svoju kondíciu minimálne dva mesiace vopred?
Idete do toho napriek tomu?
Viete, že najbezpečnejšie bude, keď si zaobstaráte pevnú turistickú obuv? Máte na to dostatok finančných prostriedkov?
Ak ste na tieto otázky odpovedali minimálne dva krát ÁNO, ste vhodný adept na Vašu prvú turistiku. Ak som vás otázkami odradila.. ešte chvíľu počkajte a ČÍTAJTE ĎALEJ

horská krajina

Ako prvé si musíte vybrať na začiatok nenáročnú ľahšiu túru. Zo začiatku vám bude úplne stačiť, ak vyjdete na kopec za krásne dve, tri alebo ak si trúfate aj štyri hodinky. Nezabúdajte, že vaša kondícia ešte možno nie je na takej úrovni, aby ste to stihli v presnom časovom intervale, ktorý je na smerových tabuliach. Preto si nenalinkujte každú minútu a rátajte s časovou rezervou. Nechcete sa predsa celú cestu náhliť, chcete mať niečo z prechádzky. Poobzerať prírodu, možno zazriete lesné zvieratká alebo dokonca nájdete hríby, či čučoriedky.

údolí

Za druhé, keď už máte váš vytúžený kopec vybratý, je vhodné, aby ste zašli do športového alebo turistického obchodu (hoci aj v supermarketoch majú občas turistické topánky) a zakúpili si minimálne poriadnu pevnú obuv. V takej sa vám noha len tak ľahko nevyvrtne a keď náhodou sa vám turistika nezapáči (čo pochybujem) viete ich ľahko a rýchlo predať na bazároch. Nebojte sa. Samozrejme je treba si pribaliť aj nepremokavé veci minimálne bundu.

Nenechajte sa hneď na začiatok pred turistikou zlákať tým, že si nakúpite všetko turistické oblečenie a keď sa vám turistika nezapáči (čo si naozaj nemyslím), tak vám ostanú len oči pre plač, že ste veľa minuli na oblečenie, ktoré nevyužijete.
Za tretie je nesmierne dôležité, ako som spomínala už v úvode, zlepšiť si svoju kondíciu. Nemusíte robiť každý deň dvojhodinové vytrvalostné tréningy, ale občas, keď si pôjdete zabehať alebo použijete schody namiesto výťahu každý deň – tak sa viete aj malými krôčikmi dopracovať k vytúženému cieľu. Takisto ak sa v nedeľu namiesto vyvaľovanie pri televízii vyberiete na menšiu, kratšiu prechádzka, všetko tým ešte vylepšíte. Na posilnenie stehien (budete predsa kráčať do kopca) sú výborné drepy. Ja si dávam každý deň 50. Na druhý deň je svalovica, ak nie ste dostatočne vytrénovaný, a keď už nie je, tak viem, že treba pridať.

turistické boty

A na koniec vám chcem popriať veľa zdaru a aj keď sa vám to na prvý krát nepodarí úplne podľa vašich predstáv, netreba sa vzdávať, pretože tak nič nedosiahnete!!! Verím, že turistika sa stane vašou novou najobľúbenejšou záľubou a nebudete sa jej chcieť nikdy vzdať!