Vzdelávanie by malo byť celoživotnou záležitosťou. Nejde o to, či sa niečo naučíme a potom to už nevyužijeme, ale o to, že človek aj zabúda, preto by si mal svoje vedomosti obnovovať asi na pravidelnej báze a mnohé z vecí sa za ten čas, čo sa ich človek učil, už aj zmenili. Napríklad naši rodičia sa učili, že existuje 9 planét, ja som sa na základnej škole učila to isté a na strednej sa už táto informácia zmenila a učili sme sa, že planét existuje v našej slnečnej sústave už len 8.
No, ale povedzme si pravdu…písmenka.jpg
Naozaj je potrebné chodiť na školenia napríklad takého typu, ako byť šťastnou ženou? To nevieme samy? Alebo nemáme čas si prečítať knihy a naopak musíme chodiť na školenia, kde nám niekto v skratke prerozpráva takú dáku knihu? Nebolo by jednoduchšie a efektívnejšie sa vzdelávať z kníh?
Tie to predsa neskomolia, nepridajú tam to svoje vlastné a budeme vedieť oveľa viac ako z nejakého školenia. Ale to by sa nám pravda muselo chcieť..Dnes chce každý študent, žiak, aby sa mu vedomosti do hlavy nasypali samé. Bez jeho vlastného pričinenia. Aby sa nemusel vzdelávať sám, ale aby ho zaňho vzdelával niekto iný.knihovna.jpg
Prosím, pekne, bývalá generácia vychovala z nás generáciu, ktorá je lenivá. Nechce sa jej učiť, nechce sa jej robiť.. česť výnimkám. Potom by sme len chodili na školenia, ktoré nám aj tak nič nedajú, iba nás oberajú o drahocenný čas a peniaze. A čo z toho máme? Ďalší bezcenný certifikát, ktorý aj tak nikdy nevyužijeme, lebo nemá naozaj žiadnu cenu ani váhu. Na trhu práce ani nikdy inde. Môžeme si s ním akurát tak (nie, nejdem napísať to, čo si myslíte) vytapetovať izbu.
Tak, povedzte mi vy.. Oplatí sa to? Investovať samých seba do školení? Nehovorím o všetkých, ale väčšina z nich dnes už nestojí za veľa. Rýchlokvasený vzdelanci z vás nebudú.. Nehovoriac o tom, že na poriadne štúdium treba viac času ako len pár dní.