Kúpa pozemku je veľkým krokom v živote človeka. Hlavne vtedy, keď uvažuje o kúpe stavebného pozemku, na ktorom by chcel v blízkej alebo ďalekej budúcnosti niekedy postaviť svoj vlastný dom. Takýto výber pozemku dá zabrať nielen samotnému človeku, ale o to horšie, ak sa potrebujú dohodnúť na kúpe pozemku dvaja ľudia. Dvaja ľudia, ktorí spolu chcú žiť a bývať asi aj do konca života.
Pri kúpe pozemku sa môžete stretnúť s rôznymi problémami. Vypichla som niektoré z nich:panorama.jpg

  1. Večným problémom slovenských pozemkov je to, že nie sú vysporiadané. Často krát nájdeme na katastrálnej mape, že pozemky mali ešte naši dááávni predkovia a vôbec nie sú prededené na nové generácie alebo prepísané na mladšie generácie. Potom, keď má niekto záujem o takýto pozemok, tak je to ako boj s veternými mlynmi. Radšej sa ho vzdá, pretože taký proces otvárania dedičských konaní môže trvať dosť dlho. A návrh na prededenie ani nemôže podať daný človek, ktorý chce pozemok kúpiť, ale ľudia potomkovia daného človeka, na ktorý je pozemok napísaný. A to sa nechce každému, veď ľuďom je v podstate jedno, či majú niečo alebo nemajú. Vy chcete kúpiť, tak si to vraj máte vybaviť. Ale to sa nedá.
  2. Okrem toho bývajú na jednej parcele viacerí majitelia. Keď narazíte na parcelu, ktorá má len troch – štyroch vlastníkov, nebodaj len jedného, tak sa môžete veeeľmi tešiť. Priam môžete skákať do nebies, pretože sú parcely, ktoré majú aj dvadsať vlastníkov.

pohoří.jpg

  1. Parcely bývajú často dosť nezmyselne rozdelené do úzkych a dlhých pásov. Na takomto páse nepostavíte dom. Prípadne, keď ho aj postavíte, tak nebudete mať veľa priestoru okolo domu, ale iba za a pred. Je to dosť nezmyselne navrhnuté a potom musíte odkupovať viacero parciel, aby ste mali aký taký pozemok, ktorý sa dá dobre a logicky rozvrhnúť. No, len pri tom musí človek siahnuť hlbšie do vrecka.