V súčasnosti nemalé percento mužov trápia príznaky spojené s erektilnou dysfunkciou, respektíve čoraz pravidelnejšie problémy so slabou erekciou. A v istom smere sa to nemusí týkať len seniorov či starších ročníkov, ako by sme si možno mysleli. Súvisiace nedostatky na sebe môžeme zbadať už v strednom a niekto dokonca v mladšom veku.

Je totiž veľa faktorov, ktoré sa podpisujú pod tento nežiadúci stav. V stručnosti celkovo nezdravý životný štýl či únava, no na druhej strane to dokážu byť aj následky stresov a psychickej nepohody.V spojitosti so životným štýlom ako aj psychikou sa tak môžeme spýtať, akú negatívnu úlohu tu dokážu zohrávať mäkké drogy, konkrétne marihuana?

list marihuany

Dodnes máme na túto rastlinu a jej užívanie, resp. fajčenie rozdielne názory a v podstate zatiaľ čo je v iných štátoch táto ľahká droga povolená, v ďalších za jej prechovávanie hrozí trest. Rozdielne sú aj názory na to, či jej užívanie vedie k erektlinej dysfunkcii (ED).

balenie cigarety

Kde je pravda?

A odpovedať si v stručnosti dokážeme v znení, že priame účinky marihuany vedúce k ED potvrdené dodnes neboli, resp. zrejme nie sú hlavným faktoromporuchy erekcie. Na druhej strane však treba dodať, že postupné užívanie THC dokáže byť v danom smere rizikové o to viac, ak sa kombinuje s tabakom.

  • Vo všeobecnosti je nedostatok dôkazov o tom, že by užívanie marihuany bolo priamym faktorom ED, avšak existujú tvrdenia, že aj rekreačné užívanie tejto rastliny je jedným zo spúšťačov vecí, čo sa dokážu podpísať pod zmienené poruchy.

Viacero názorov sa ale zhoduje v tom, že užívanie THC je pre erekciu škodlivejšie za predpokladu, ak sa mieša s tabakom. Pretože je to práve tabak, čo prispieva k upchaniu ciev či skôr k obmedzeniu prietoku krvi, čo ako vieme, vedie k spomenutým problémom, kedy nepríde k silnému stoporeniu, pretože sa penis dostatočne neprekrví.