Vo svete je trend mobilných domov už dlho zaužívaný a obľúbený ako alternatíva klasického bývania v murovanom dome na pevných základoch. V súčasnosti už to nie sú len akési chatky, ale prepracované domčeky so všetkým vybavením, ktoré k domu patrí. Rozdiel je len v materiáloch, z ktorých sú mobilheimy postavené a možnosťou kedykoľvek ho presunúť na iné miesto, čo pri murovanom dome na pevných základoch ide len ťažko. Našinci sa orientujú viac na mobilné domy karavány alebo obytné prívesy a mobilné domy zatiaľ zostávajú v ústraní záujmu Slovákov.

Beautiful-Minimalist-House-Design

Ak sa pozriete na internetovú ponuku mobilných domov, nájdete tam domy pre široké využitie s rôznym štandardom vybavenia. Vybavené sú kuchyňou, kde sú všetky potrebné spotrebiče, spálňou, obývacou izbou so sedačkou, nechýba sprchovací kút a, samozrejme, WC. Okrem domov určených na bývanie sú v ponuke aj mobilheimy na podnikateľské účely, kde môžu byť kancelárie, rýchle občerstvenie, kaderníctvo či rôzne predajne alebo služby a podobne.

Autokam

Mobilné domy sa v USA vo veľkom využívajú ako rekreačné ubytovacie zariadenia, pretože sú akýmsi kompromisom medzi karavanom a rodinným domom. Vyrábať sa začali v USA asi pred 80-timi rokmi a dodnes patria medzi obľúbené na bývanie, ale aj rekreáciu. Vyznačujú sa nízkou energickou náročnosťou, je možné rýchlo ich premiestniť podľa momentálnej potreby, sú vhodné na sezónne bývanie a podnikanie, ale po patričných úpravách je možné ich využívať celoročne, stačí, ak ich dodatočne zateplíte, okná, ktoré sú v základnej výbave jednoduché, vymeníte za izolačné, prívod vody zaizolujete a môžete ich tiež dovybaviť aj kúrením na tuhé palivo. Takto sú pripravené na to, aby ste v nich mohli tráviť celý rok, od horúceho leta po chladnú zimu.

Mobilný dom vám predajca dopraví na miesto určenia, vy si len vyberiete typ a zariadenie od podlahy až po kľučky na dverách.