Na bolesť chrbtice sa sťažujú čoraz mladšie ročníky. Bohužiaľ, sedenie za lavicou v škole neprospieva nikomu a už vôbec nie mladému chrbátu, ktorý je vo vývoji. Pokračovanie v práci nie je príliš potešujúce. Náš životný štýl nás zaväzuje byť neustále v jednej a tej istej polohe. Nie je to príjemné pre celé telo, no najmä pre chrbticu, cez ktorú prechádza nespočetne veľa nervových dráh. Na to, aby ste sa cítili lepšie budete musieť zmeniť svoju dennú rutinu.

masáž

Sedenie
Najhorším trestom pre držanie nášho tela je sedenie. V evolúcii nebolo nutné stráviť dlhé hodiny takto, preto naše telo teraz trpí. Počas práce sa snažte čo najviac prechádzať. Urobte si prestávku aspoň každých štyridsať minút a poprechádzajte sa. Ak nemáte toľko miesta, zacvičte si zopár drepov. Nohy sa prekrvia a krížová chrbtica sa uvoľní. Ak sa dá, vynechajte výťah a uprednostnite schody. Posilňovanie sedacieho svalu je základ, aby malo našu chrbticu čo držať.

Cvičenie
Jemné cviky, ktoré uvoľnia stuhnutú chrbticu je možné zacvičiť aj za počítačom. Najlepšie spravíte, ak si k nim otvoríte okno. Otáčajte hlavu raz k jednému, potom k druhému plecu. Robte s plecami kruhy, taktiež s hlavou. Upažte a zacvičte si krúžením rukami s lopatkami. Ak sa dostanete konečne do polohy ležmo, pokrčte kolená a pritlačte chrbticu čo najviac k podložke. Na uvoľnenie krížov je vhodné striedavo tlačiť zohnutú jednu nohu k hrudníku.

kostra

Cvik
Zvyk je železná košeľa a rovnako to platí aj pre správne držanie tela. Hoci sa to nezdá, kontrolovanie vášho postoja niekoľko krát za deň dokáže urobiť zázraky. Uvedomíte si, ako sa hrbíte a skúsite dať svoje telo do prirodzenejšej polohy. Stiahnete zadok, vtiahnete brucho, lopatky stiahnete k sebe. Plecia uvoľníte a necháte ich dole. Krk jemne zatlačíte dozadu. Ak sa vám to podarí, ste na najlepšej ceste ohúriť druhých svojou postavou, ako sa aj zbaviť otravnej bolesti chrbta.