Každú chvíľu sa na internete nájde nová hádanka či nejaký očný klam, nad ktorým sa potom zamýšľajú milióny ľudí. No často ide o veľmi rýchlu záležitosť, pri ktorej si svoje mozgové závity nepotrápite tak veľmi ako by ste chceli. Ak však máte záľubu v logických úlohách a hľadáte nové spôsoby ako si trénovať svoj mozog, potom je tento rébus priam stvorený pre vás.riešenie problému.png
Notpron, ktorého autorom je nemecký programátor Dávid Münnich, je spletitá séria hlavolamov rôzneho druhu: od hľadania kódu stránky, cez zisťovanie hesla pomocou nápovied, až po upravovanie súborov v rôznych editoroch. Ide v podstate o jednu veľkú online hru, ktorá vyskúša vaše schopnosti vo všetkých možných oblastiach a pravdepodobne zabaví aj na niekoľko mesiacov (skladá sa z asi 140 levelov). Na jednej úrovni dokonca čaká praktická úloha.
Má len jednu malú nevýhodu, a tým je fakt, že ju jej hráči označujú za ten najťažší hlavolam, aký bol kedy vymyslený. Samozrejme, toto vyhlásenie by sme mohli brať s rezervou, a za menšie preháňanie, no čísla hovoria inak. Z takmer 20 miliónov ľudí čo začali, ju doposiaľ kompletne vyriešilo iba 66, čiže približne 0,0001%.
Čo robí Notpron taký nezvládnuteľný? Nuž, ako pri väčšine zábaviek tohto druhu, riešenie samo o sebe nie je vôbec také zložité, občas stačí použiť obyčajný sedliacky rozum a odpoveď príde ako na zavolanie. Špeciálny je však v tom, že keďže pochádza od človeka s IT prostredia, často využíva rôzne programy a technické znalosti, ktoré mnoho riešiteľov tak úplne neovláda. Sám tvorca povedal, že hádanky pokrývajú široké pole poznatkov a je tak trocha prekvapený, že to vôbec niekto zvládol.zdrojový kód.jpg
Nech vás však toto neodradí. Prichádza s tým totižto aj jedna skvelá výhoda.  Hlavolam je urobený tak, aby aj keď nebudete ovládať potrebné príslušenstvo, ste sa niečo nové naučili. Donúti vás opustiť svoju komfortnú zónu, a osvojiť si mnohé zaujímavé technické triky.
Na úplný záver si vraj Dávid pripravil niečo naozaj špeciálne, niečo čo vám vraj zmení pohľad na svet. Tak si uvarte čaj, pohodlne sa usaďte, a pustite sa do riešenia.