Kŕčové žily sú poriadne potvory. Na jednej strane musíte pravidelne cvičiť, no na druhej, to s pohybom nesiete preháňať. V oboch prípadoch, by ste si totiž mohli poriadne uškodiť. Ak máte tento zdravotný problém i vy, mali by ste vedieť aké cviky urobia vašim dolným končatinám najlepšie.

Muž, ktorý si drží obviazané koleno.jpg
 

Cvičiť musíte pred aj po zákroku

 
V prvých štádiách kŕčových žíl, ale taktiež po absolvovaní ich operačného odstránenia, je cvičenie základom. Napríklad po odstránení kŕčových žíl laserom, je práve pohyb tou najzákladnejšou časťou celej rehabilitácie.
 

Kedy a ako cvičiť

 
V prvom rade, by ste mali určite vyhýbať cvikom a pohybovým aktivitám, pri ktorých svoje dolné končatiny zaťažujete nadmerne. Úplne zakázané je napríklad posilňovanie so záťažou, teda napríklad s činkami, beh na dlhé trate alebo náročná cyklistika. Svojim nohám taktiež neurobíte dobre dlhým sedením a naopak dlhým státím na jednom mieste. Pokiaľ máte povolanie, pri ktorom nemáte inú možnosť, snažte sa nohami hýbať vždy keď to ide. Napríklad tieto jednoduché cviky môžete vykonávať pokojne i v kancelárii alebo za pokladňou.

 
Pri športe s kŕčovými žilami vždy noste kompresné pančuchy.
 
Medzi vhodné športy patrí určite plávanie, chôdza – nenáročná turistika, rekreačný beh na krátke trate a bežecké lyžovanie. Ak milujete cyklistiku, môžete ju vykonávať aj s kŕčovými žilami. V tomto prípade je však  vhodnejšia cestná cyklistika. Pokiaľ sa predsa len vyberiete na bicykli do lesa, nezabudnite na spomínané sťahovacie pančuchy a plánovanú trasu prispôsobte svojmu ochoreniu.
 
Medzi ďalšie vhodné pohybové aktivity patria i kolieskové korčule. Aj pri korčuľovaní nezabúdajte na to, že vaše nohy nesmú byť nadmerne zaťažované. Zvoľte si radšej kratšie trasy, ktoré vedú po rovine. Venovať sa môžete taktiež aerobiku, pilatesu alebo vyslovene zdravotným cvičeniam.