Strach je všade okolo nás, pociťujeme ho všetci do jedného. Strach je to, keď máme trému pred dôležitou životnou skúškou, keď máme odovzdať nejakú podstatnú prácu, pri prijímacom pohovore, ale poznáme aj strach zo strašidelnej tmavej miestnosti, nejakej bájnej obludy, veľkých pavúkov, uzavretých malých priestorov, výšok alebo dokonca aj z citových, osobných a emocionálnych zážitkov a sklamaní.

strach

Strach môžeme pociťovať z čohokoľvek. Je veľmi individuálny a súvisí s predošlými prežitými negatívnymi udalosťami, ktoré nejako veľmi ovplyvnili náš život a to aj na vedomej aj na nevedomej úrovni. Báť sa teda môžeme aj niečoho, čomu druhí ľudia možno nepochopia, prečo máme z danej veci strach, ale môžeme pociťovať aj strach, ktorí je väčšine ľuďom veľmi známy a blízki ako napríklad strach z pavúkov alebo klaunov. Takýto strach je pochopiteľný dané veci sú strašidelné a nepríjemné.
Niektorí ľudia sa však boja trvalého záväzku, zlomeného srdca, blízkosti a otvorenosti s druhým človekom. Toto je zasa typ strachu, ktorý nie je predmetný, viaže sa na určité nepríjemné obdobie nášho života, alebo na nejakú spomienku, ktorú si neradi vybavujeme.

sledování

Ak nás napríklad v živote už veľa ľudí sklamalo, budeme pravdepodobne pociťovať strach z blízkosti a otvorenosti, pretože sa budeme báť, že nám aj tento človek chce iba ublížiť. Takýto pocit strachu môže byť pre ľudí, ktorých nikdy nikto nesklamal, a zažívali doteraz iba príjemné kontakty s ľuďmi nepochopiteľný. Je možné, že vašim obavám nepochopia, pretože nezažili podobný zážitok ako vy, a teda nerozumejú tomu, čo prežívate.
Mnohí z nás by sa chceli svojmu strachu postaviť a prekonať ho. Je to síce veľmi ťažká úloha, ale nie nemožná. Budete na to potrebovať mnoho úsilia, avšak pocit oslobodenia, ktorý potom zažijete sa nevyrovná žiadnemu na svete.