Kúpaliská, plavárne alebo obrovské aquaparky – tam nás zavedú naše túlavé topánky až niekoľkokrát za mesiac. Je to veľké lákadlo, pretože sa tam človek môže ovlažiť, prípadne si rekreačne zaplávať. Obľúbenosť kúpalísk vzrastá najmä počas najvyššie dosiahnutých teplôt, a tak sa jeden nemôže diviť, že si zo sebou domov dovezie aj neželaných hostí.

bakterie.jpg

Prvým hostiteľom na našom tele môžu byť klasické kvasinky vytvárajúce charakteristické svrbenie pokožky v oblasti chúlostivých partií. Ochorením trpia hlavne ženy v strednom veku a ženy s oslabeným imunitných systémom, či ľudia, ktorí prekonali rakovinu. Ochorenie sprevádza okrem svrbenia a pálenia charakteristický výtok, začervenanie pokožky v oblasti slabín alebo bolesti pri pohlavnom styku. Nie je však zákonom mať pri vaginálnej mykóze všetky z vymenovaných príznakov.
Mykózu človek môže dostať najmä na preplnených kúpaliskách, ktoré sú hygienicky zanedbané a ľahko prístupné pre všetky cenové vrstvy obyvateľstva.  To však zasa nemusí byť pravidlom, pretože stačí len jeden nesprávny človek na nesprávnom mieste a kvasinky si pokojne priplávajú k ďalšiemu novému návštevníkovi. častejšie sa medzi ľuďmi objavuje mykóza nôh, ktorá sa lieči jednoduchšie ako tá vaginálna, no je to taktiež nepríjemné ochorenie, ktorému by sa chcel vyhnúť asi každý.

ochlazení nohou.jpg

Prevencia
Vyvarovať sa jej nie je ľahké obzvlášť pri horúcejších teplotách, kedy sú kvasinky aktívnejšie. Chodenie do tečúcich riek a jazier v prírode býva často opovrhované, no v konečnom dôsledku je kúpalisko rizikom podobným. V prvom rade je pravdou, že pri opakovaných mykózach môže byť rizikovým faktorom taktiež nezdravý životný štýl a neustále prejedanie sa. Okrem toho sa pri zvýšenom príjme jednoduchých cukrov, ako je napríklad glukóza a fruktóza, sa ochorenie vyskytuje viacej ako u zdravého jedinca s normálnou hladinou glukózy v krvi.